Jakie ćwiczenia na odchudzanie dla 15-latki?

Chciałabym schudnąć. Mam 15 lat i ważę 67 kg, mój wzrost to 159cm. Raz w tygodniu biegam i codziennie w domu ćwiczę 15 minut. Wcześniej odchudzałam się, lecz gdy zaczęłam normalnie jeść powróciłam do tej samej wagi co na początku. Nie jem słodyczy i mięsa. W mojej rodzinie występuje otyłość. Nie byłam z tym u lekarza. Mój jadłospis to: Śniadanie O 6:00 Musli z mlekiem. O 9:00 jem jabłko.10:00 kromka pieczywa pełnoziarnistego z sałatą rzodkiewką. Obiad jem o 15:00 na obiad jem tylko jedno danie np. gałkę ziemniaków + surówkę. Kolację o 18:00 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego z pomidorem lub twaróg ze szczypiorkiem. Nie piję również napojów gazowanych i nie słodzę herbaty, lecz mimo to nie chudnę. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję
15 LAT ponad rok temu

Witam,

W Twoim wieku bardzo ważna jest aktywność fizyczna bez niej efekty diety są znacznie mniejsze. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie, tyle czasu wystarcza aby zacząć spalać tkankę tłuszczową. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl. Trening należ zacząć od ćwiczeń siłowych np. brzuszków, damskich pompek, a po kilkunastu minutach przejść do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper). Dzięki temu będzie skuteczniejszy. Ćwiczenia aerobowe powinny być wykonywane średniointensywnie przez minimum 30 minut.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Przeanalizuj swój jadłospis i sprawdź czy codziennie spożywasz:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)

Z tego, co widzę jesz za mało warzyw i prawie w ogóle nie spożywasz ryb ora chudego mięsa, a są to produkty zawierające duże ilości pełnowartościowego białka, niezbędnego dla Twojej diety.

Pij też duże ilości wody mineralnej niegazowanej i niesmakowej- około 2l dziennie. Ważne, żebyś pij wodę w małych porcjach (około ¾ szklanki jednorazowo), dzięki temu zostanie wchłonięta przez organizm a nie, usunięta z moczem. Woda poprawia tempo metabolizmu, usprawnia perystaltykę jelit (zapobiega zaparciom) oraz usuwa toksyny z organizmu.

Pozdrawiam.