Jakie ćwiczenia wybrać? Proszę o radę

Mam 21 lat, 161 cm wzrostu i ważę 74 kg. Ostatnio postanowiłam zacząć chodzić na jakieś ćwiczenia wybrałam na początek aqua aerobik a wczoraj byłam na ćwiczeniach zumby (ćwiczenia z choreografia taneczna). Czy to dobry wybór i jak często powinnam ćwiczyć żeby pozbyć się chociaż 10 kg ? Może cos dodatkowo w domu jeszcze trenować ? Proszę o odpowiedź.
21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Obliczony dla Twojej wagi i wzrostu wskaźnik BMI wynosi 28,5 i oznacza nadwagę. Zdecydowanie zatem rozsądnym byłoby gdyby postarała się Pani zredukować wagę ciała. Jest to niezwykle ważne dla Pani zdrowia, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia u Pani chorób współistniejących z nadwagą, czyli cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca.
Proszę jednak pamiętać, że chudnięcie w tempie 0,5 do 1,5 kilograma tygodniowo poprzez wybieranie zdrowych posiłków, zjadanie średniej wielkości porcji oraz wprowadzanie aktywności fizycznej do obowiązków dnia codziennego jest najlepszym sposobem na zrzucenie wagi ciała i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie.
Zacznij od spożywania 4-5 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny. Powinny być lekkie i małe objętościowo. Nigdy się nie przejadaj i jedz powoli - wtedy Twój mózg szybciej dostanie informację o nasyceniu, a Ty zjesz mniej.
W ciągu dnia spożywaj:
5 porcji produktów zbożowych,
4 porcje warzyw,
3 porcje owoców,
2 porcje produktów mlecznych,
2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju),
1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, rośliny strączkowe).
Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.
Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.
Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.
Poza tym pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej - około 30 minut dziennie. Próbuj wszystkiego, aż znajdziesz sport, który będzie Ci sprawiał najwięcej przyjemności. Wypróbuj ćwiczenia ze strony www.abccwiczenia.pl