Jakie ćwiczenia wykonywać, aby schudnąć 5 kg w 3 miesiące?

Witam. Mam 13 lat, ok. 169cm wzrostu i ważę ok. 60kg.. Chciałabym ważyć 55kg i dokonać tego w ok. 2-3 miesiące. Chodzi mi głównie o ćwiczenia, jakie powinnam wykonywać?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Twój wskaźnik masy ciała znajduje się w normie. W tym wieku odchudzanie się, poprzez ograniczanie ilości spożywanych posiłków nie jest wskazane, ponieważ organizm szczególnie teraz potrzebuje cennych dla jego rozwoju składników odżywczych. Warto natomiast wprowadzić zdrowy tryb życia, oparty o zasadach prawidłowego odżywiania się - spożywać 5 posiłków dziennie o regularnych porach, wybierać głównie zdrowe produkty, czyli pełnoziarniste pieczywo, razowe makarony i brązowy ryż, chude mięso, oleje roślinne, orzechy, świeże warzywa i owoce, mleko i produkty mleczne.Bezwzględnie należy unikać spożywania słodyczy, kalorycznych przekąsek typu krakersy i chipsy, dosładzanych soków i wód smakowych oraz żywności typu fast food. W kwestii ćwiczeń również ważna jest regularność. Dowolny rodzaj sportu powinien być realizowany każdego dnia w wymiarze czasu 30- 60min. To z pewnością wpłynie korzystnie zarówno na zdrowie, jak i na modelowanie sylwetki. Jednocześnie warto pamiętać, że proces utraty masy ciała jest stopniowy. Jakiekolwiek działania prowadzące do szybkiego gubienia dużej ilości kilogramów w krótkim czasie, często prowadzą do efektu jojo.