Jakie czynniki mają wpływ na przedwczesną menopauzę?

Obecnie mam 41 lat. Problem z nieregularnymi miesiączkami pojawił się kilka lat temu, mniej więcej ok. 36 roku życia. Z problemem tym zgłaszałam się do lekarza ginekologa, który poczatkowo przepisywał mi luteinę na wywołanie krwawienia. Później brałam tabletki antykoncepcyjne, by wyregulować miesięczki. Miesiączki były regularne. Niestety z uwagi na skłonności do powstawania żylaków kończyn dolnych musiałam odstawić tabletki. Obecnie, od kilku miesięcy, miesiączka nie wystąpiła. Nie mam strasznych objawów typowych dla menopauzy - jedyny to uczucia lekkiego gorąca, które występują w nocy. Chciałabym wiedzieć czy istnieje sposób leczenia przedwczesnej menopauzy? Czy jedyny to HTZ, którego, niestety, nie mogę stosować? I który z naturalnych prepratów zastępczych jest najlepszy? Stosuje obecnie Soyfem. Jestem zaskoczna tym stanem, gdyż wiem, że jest to genetycznie uwarunkowane - moja mam przekwitała po 50. roku życia, moja o 5 lat starsza siostra miesiączkuje regularnie. Psychicznie kiepsko się z tym czuję. Jakie inne czynniki mogły mieć wpływ na przedwczesne wystąpienie menopauzy?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Poniżej zamieszczam listę większości dostępnych preparatów z fitoestrogenami:

*Menoplant Soy-a – 30 lub 60 kapsułek, zawiera ekstrakt z soi
*Soja A+E – 60 tabletek, zawiera ekstrakt z soi, witaminę A i E
*Menostop – 30 kapsułek, skład: ekstrakt z soi
*Femestra – 30 lub 60 tabletek, kompleks fitoestrogenów z witaminami i minerałami
*Aktiv-Meno – 30 tabletek, skład: izoflawony sojowe, wapń, witamina D3, B1, B2, B6, B12, biotyna, kwas foliowy
*Climagyn – 90 kapsułek
*Remifemin – 30 lub 60 tabletek, wyciąg z pluskwicy groniastej
*Mabelle – 30 lub 60 tabletek, skład: wyciąg z koniczyny łąkowej i lnu zwyczajnego
*Soyfem – 30 tabletek, wyciąg z nasion soi
   Tym, że w czasie antykoncepcji hormonalnej występowały regularne krwawienia nie ma się co sugerować, ponieważ nie są to miesiączki, lecz krwawienia z odstawienia spowodowane przerwą 7 dniowa w przyjmowaniu hormonów, co tylko naśladuje cykl miesięczny. Natomiast nie ma żadnego sposobu leczenia przedwczesnej menopauzy - HZT to też nie jest leczenie lecz suplementacja hormonów, ponieważ nie pobudza jajników do produkcji hormonów.

W celu upewnienia się czy to menopauza, można oznaczyć stężenie LH i FSH - stężenia tych hormonów jako pierwsze ulegają zmianie.

Przedwczesna menopauza rozpoznawana jest wtedy, gdy wystąpi przed 40 rokiem życia. Prócz czynników genetycznych zwiększają jej ryzyko niektóre choroby, takie jak schorzenia autoimmunologiczne, cukrzyca czy choroby tarczycy.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o tym, czym jest menopauza.

Serdecznie pozdrawiam!