Jakie dodatkowe badania warto wykonać?

Witam serdecznie,

pokrótce przedstawię sprawę: u mojej mamy (60 lat) wykryto guzka na lewej piersi (niezłośliwy) natomiast w ostatnim czasie pojawił się przerzut do węzłów chłonnych pachwowych, lewa strona (wynik biopsji - złośliwy). Problem jest następujący: lekarze doszukuja się skąd ten przerzut. Aktualnie zrobiłyśmy RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej i nie wykryto żadnych zmian.

Mama otrzymała skierowanie na rezonans magnetyczny piersi oraz zostala zgłoszona do batania PET (aczkolwiek w tym przypadku musimy czekać na zakwalifikowanie przez komisję z NFZ-tu). Znajomi doradzają aby przez najbliższy miesiąc oczekiwania na rezonans zrobić również inne badania typu kompletne badania u ginekologa (na co o dziwo mama nie dostała skierowania na onkologii :/ a muszę zaznaczyć, że 10 lat temu miała usunięta macice i jajniki w wyniku przechodzenia menopauzy i obfitego krwawienia) oraz badania krwi. I w tym temacie mam pytanie: jakiego rodzaju badania krwi lub inne badania warto by wykonać?

Pozdrawiam!

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przerzuty do węzłów chłonnych pachy najczęściej pochodzą z nowotworu piersi. Zazwyczaj w badaniu histopatologicznym można stwierdzić o jaki rodzaj nowotworu chodzi, chyba, że jest to nowotwór niskozróżnicowany, który może pochodzić z różnych narządów. Trudno mi niestety się wypowiadać nie znając dokładnego wyniku badania histopatologicznego wyciętego węzła.

Jeżeli jest to faktycznie nowotwór o nieznanym miejscu wyjścia, wtedy należałoby wykonać szereg badań dodatkowych takich jak USG/tomografia brzucha, tomografia klatki piersiowej, ewentualnie endoskopia przewodu pokarmowego.

Pozdrawiam serdecznie