Jakie hormony powinnam zbadać?

Witam! Mam 37 lat, jedno dziecko. Podczas badania lekarskiego lekarz zwrócił uwagę na moje małe piersi, powiedział, że to dziwne u kobiety w moim wieku i wskazał zrobienie badań na poziom hormonów. Chciałabym się dowiedzieć, jakie hormony mam zbadać i czy to ma rzeczywiście wpływ na wielkość piersi, a może jest już taka moja budowa i nic nie ma na to wpływu. Pozdrawiam. Marzena.
37 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Lekarz z pewnością nie miał na myśli przedwczesnej menopauzy, ponieważ zmniejszenie rozmiaru piersi nie jest charakterystyczne dla przekwitania. Mógł natomiast podejrzewać androgenizację, czyli efekt zbyt wysokiego poziomu męskich hormonów płciowych, który występuje np. w przebiegu PCOS (zespołu policystycznych jajników). Jednak jeśli Pani piersi zawsze były nieduże i nie ma Pani żadnych niepokojących objawów, jak nieregularne miesiączki (rzadkie i skąpe), nadwaga (szczególnie gromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu), trądzik i tłusta cera, hirsutyzm (obecność męskiego typu owłosienia), problemy z zajściem w ciążę lub poronienia, to radzę się nie przejmować. W celu rozpoznania PCOS wykonuje się badania hormonalne (testosteron, androstendion, LH, FSH, prolaktyna) oraz USG, które często wykazuje obecność wielu niepękniętych pęcherzyków jajnikowych na obwodzie jajników.