Jakie jest moje dzienne zapotrzebowanie energetyczne?

Zawsze miałam problemy z ustaleniem swojego zapotrzebowania energetycznego, w szczególności, że zmienia się z wiekiem. Obecnie mam 21 lat, ok. 65 kg i 168 cm. Pozdrawiam:)

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Do ustalenia zapotrzebowania energetycznego potrzebna jest informacja o poziomie aktywności fizycznej (mała, umiarkowana czy duża). Na podstawie podanych parametrów można obliczyć jedynie podstawową przemianę materii (PPM) - czyli ilość energii, potrzebnej do utrzymania funkcji życiowych w pozycji leżącej.
Pani PPM wynosi 1500 kcal/dobę. Wartość tą należy pomnożyć przez współczynnik aktywności fizycznej, aby otrzymać całkowitą przemianę materii.
Jednak należy pamiętać, że są to wartości szacunkowe, wyliczone na podstawie wzorów. Istnieją ośrodki, które zajmują się doświadczalnym wyznaczaniem i podstawowej przemiany materii.
Pomiar ten trwa ok. 15 minut i jest nieinwazyjny.
Pozdrawiam