Jakie jest prawdopodobieństwo boreliozy u 56-letniego mężczyzny?

Czy jestem chory na boreliozę ? W czasie dwutygodniowym pobycie w Tajlandii po upływie dziewięciu dni dostałem bóle głowy i zachwiania równowagi ,uczucia ucisku w uchu zaburzenia ostrości widzenia drętwienie lewej części twarzy. Nudności po posiłkach,brak biegunki. Posiadałem wcześniej w kraju liczne ukłucia kleszczy bez rumienia wędrującego. Badania serologiczne w kierunku boreliozy były ujemne w klasie IgM (met.Elisa i Westernblot) natomiast dodatnie wklasie IgM i IgG zarówno met.Elisa jak i Westernblot.Wysunięto rozpoznanie neuroboreliozy i podjęto leczenie Ceftriaxonem i.v. Uprzejmie proszę lekarza specjalisty czy to borelioza.

Lek. Paweł Szadkowski

Żeby dokonać ewentualnej weryfikacji rozpoznania konieczna jest dokładna ocena pana stanu klinicznego i analiza pełnej historii choroby. Jeśli ma pan wątpliwości najlepiej udać się na wizytę do lekarza chorób zakaźnych. W neuroboreliozie swoiste IgM lub IgG są obecne również w płynie mózgowo-rdzeniowym (jeśli miał pan punkcję lędźwiową i wynik jest dodatni, nie wątpiłbym w postawione rozpoznanie).