Jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia się wirusem HIV?

Witam Mam pytanie mogące wydawać się trochę głupie ,ale jest to dla mnie naprawdę bardzo ważne, strasznie się tym martwię. 5 dni temu miałem pewną nieciekawą sytuacje. A więc do rzeczy, opiszę teraz dokładnie wszystko od początku. W trakcie pracy grupka pracowników postanowiła zrobić głupi "dowcip" swojemu koledze, umieścili oni szpilkę na krześle, niestety omyłkowo to właśnie ja usiadłem na tym pechowym krześle, prosto na szpilce, nie wbiła się ona głęboko, kiedy tylko poczułem ból natychmiast się jej pozbył, ukłucie było jednak dosyć bolesne, poszła mała kropelka krwi. Stwierdziłem ,że to tylko lekkie ukłucie i po skończonej pracy wróciłem do domu, dopiero wieczorem uświadomiłem sobie ,że mogłem się czymś zakazić, przecież nie wiedziałem nic o tej szpilce, skąd pochodzi. Chciałbym wiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia się wirusem HIV. Chciałbym się także dowiedzieć czy to ,że szpilka zanim wbiła się w skórę przeszła przez dżins i materiał bielizny zmniejsza szanse na możliwe zakażenie. Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Jeżeli szpilka wcześniej miała kontakt z wydzielinami albo krwią osoby zakażonej wirusem HIV, teoretycznie istnieje takie prawdopodobieństwo. Jednakże w Pana przypadku jest ono znikome.