Jakie jest rokowanie przy raku jelita grubego z przerzutami?

Witam Mam bardzo ważne pytanie. Bliska mi osoba ma raka jelita grubego. Ma podejrzenia przerzutów do mózgu. Wiem, że każdy nowotwór i każdy przypadek jest inny, ale muszę zadać kilka pytań: 1. czy przerzuty do mózgu są częste? 2. Czy często dają o sobie długo znać zanim się ujawnią tak już naprawdę 3. Czy to jest stracona sytuacja? 4. W przypadku jakich nowotworów najczęściej występują przerzuty do OUN? pozdrawiam i prosze o jak najwięcej informacji

Rozpoznanie rozsianej choroby nowotworowej zawsze pogarsza rokowanie i nie jest dobrym wskaźnikiem przebiegu choroby. W ostatnich latach leczenie chorych w czwartym - najwyższym stopniu zaawansowania raka jelita grubego znacząco się poprawiło i nie stanowi jednokierunkowego, paliatywnego planowania leczenia. Chorzy z pojedynczymi przerzutami w przypadku raka jelita grubego poddawani są różnym metodom próbującym likwidować te ogniska a przez to przedłużać życie chorych. Tak, jak Pani zauważyła, każdy przypadek traktowany jest indywidualnie i nie znajdzie Pani jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytania dotyczące czasu przeżycia. Ośrodkowy układ nerwowy jest częstym ale nie najczęstszym (jak wątroba, czy płuca) miejscem rozsiewu. Czas do powstania pierwszych objawów jest uzależniony od lokalizacji samego guza i często zdarza się, że zmiany te pozostają nieme długo mimo wzrostu nawet do naprawdę dużych rozmiarów. Proszę zachować wiarę w powodzenie leczenia i podtrzymywać chorego na duchu. Nadzieja ma być z Państwem do końca.