Jakie jest ryzyko ciąży po pominięciu 5 tabletki antykoncepcyjnej?

Dzien dobry. Stosuje antykoncepcje sylvie 20. W czwartym dniu spozywania tabletki kochalam sie z chlopakiem. W piatym dniu zapomnialam polknac tabletkei zazylam ja dopiero po 12 h. dodam, ze wczesniej nie pomijalam zadnych tabletek. Czy jest ryzyko zajcia w ciaze?? Z gory dziekuje za odpowiedz

Lek. Paweł Szadkowski

Przez kolejnych 7 dni po pominięciu tabletki, powinno się stosować metody mechaniczne, np. prezerwatywę. Jeśli w poprzednich dniach miał miejsce stosunek płciowy, należy liczyć się z możliwością zajścia w ciążę. Im więcej tabletek pominięto i im bliżej było do regularnej przerwy w przyjmowaniu tabletek, tym większe jest ryzyko wystąpienia ciąży.
Ryzyko zajścia w ciążę, przy pominięciu tabletki jest zawsze, natomiast w Pani przypadku nieduże.