Jakie jest ryzyko ciąży podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej i przyjmowania antybiotyku?

Witam, oto mam pytanie, przyjmowałam przez niecały tydzień antybiotyk, 2 dni po skończeniu go kochałam się z chłopakiem przejmując regularnie tabletki codziennie o tej samej godzinie ale do wytrysku nie doszło, natomiast 5 dni później kochając się z nim do wytrysku doszło. Czy jest ryzyko ciąży? A druga sprawa to, to że wczoraj skończyłam opakowanie i czeka mnie teraz 7-dniowa przerwa, podczas której ma wystąpić krwawienie, co zrobić jeśli ono nie wystąpi? Czy pojawia się już pierwszego dnia przerwy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Krwawienie z odstawienia pojawia się zazwyczaj 2-4 dnia przerwy. Część antybiotyków osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego podczas antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Pani się do tego nie zastosowała dlatego istnieje ryzyko ciąży. Przed kolejnym opakowaniem tabletek należy wykluczyć ciążę.

Pozdrawiam