Jakie jest ryzyko koronarografii niskiej kurczliwości serca?

Bardzo proszę o interpretacje wyników echa serca mojej mamy i rokowań w zakresie ryzyka koronarografii u otyłej pacjentki, 65 lat z cukrzycą typu 2 (insulinoterapia), astmą oraz poważną chorobą serca (po przebytym ukrytym zawale). Wyniki echo serca: ROZPOZNANIE ZE SKIEROWANIA: IM 2/3 st, IA 1 st. Wymiary serca: lewa komora 6,6/5,5 cm, lewy przedsionek 5,1x5,7x5,1 cm, aorta wstępująca wysycona 3,1 cm, prawa komora 2,9 cm, przegroda m-k 1,1/1,1 cm, tylna ściana LK 1,1/1,5 cm, pień płucny 2,8 cm. ZASTAWKA MITRALNA: płatki pogrubiałe, zwłókniałe, tylny płatek gorzej ruchomy, retrakcja tylnego płatka, zwapnienia w pierścieniu, V max 1,38 m/s, pierścień mitralny 3,2 cm, fala zwrotna 1 st., gradient max 7,6 mmHg, gradient średni 2,1 mmHg. ZASTAWKA AORTALNA: trójpłatkowa, płatki z drobnymi zmianami zwyrodnieniowymi na brzegach, V max 2,2 m/s, separacja płatków - nie do oceny, fala zwrotna 1 st., wąska, centralna, gradient max 19,3 mmHg, gradient średni 7,9 mmHg. ZASTAWKA TRÓJDZIELNA: fala zwrotna ślad, RVSP ok. 20 mmHg. ZASTAWKA PŁUCNA: V max 1,15 m/s, gradient max 5,3 mmHg. ACT ok. 70 ms. OSIERDZIE: wolne. KURCZLIWOŚĆ: paradoksalny ruch PMK, akineza PMK, akineza z dyskinezą koniuszka serca, akineza ściany bocznej za wyjątkiem segmentu podstawnego, akineza ściany tylnej za wyjatkiem segmentu podstawnego. EF: ok. 15-17%. FUNKCJA ROZKURCZOWA: Wnioski: Znacznie powiększona LK z odcinkowymi zaburzeniami kurczliwości i ciężko upośledzoną kurczliwością globalną. Łagodna IM. Łagodna IA. Graniczny wymiar PK. Bez cech HP. Umiarkowane zmiany degeneracyjne na płatkach zastawek Ao i Mt.

ponad rok temu

Witam,

koronarografia to zabieg inwazyjny i jak każdy zabieg w medycynie, może się wiązać z wystąpieniem powikłań. W przypadku planowej koronarografii ryzyko zgonu szacowane jest na 1 osobę na 1000 wykonanych badań. Dlatego istnieją ścisłe wskazania i przeciwwskazania do takiego zabiegu, o których także piszemy w osobnych artykułach na portalu abcZdrowie.pl

Pod uwagę należy wziąć:
- obecne dolegliwości,
- wywiad chorobowy,
- wyniki badań dodatkowych (np. badanie echokardiograficzne),
- zażywane leki,
- planowane inne badania lub zabiegi inwazyjne.

Na podstawie tych danych, które Pan/Pani przesłała wynika, że mama ma wskazania do koronarografii, a zaburzenia funkcji serca mogą być pochodzenia niedokrwiennego. W tym wypadku wykonanie koronarografii i rozpoznanie zakresu choroby wieńcowej może pomóc w zaplanowaniu dalszego leczenia.

Niemniej jednak, obniżona czynność skurczowa lewej komory serca (ok.15-17%) wiąże się z większym ryzykiem zgonu podczas koronarografii. Jeśli jednak Pani/Pana mama została na takie badanie skierowana, na pewno lekarz prowadzący zdawał sobie z tego sprawę, i po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw ,postanowił jednak skierować mamę na to badanie.

Pozdrawiam.