Jakie jest ryzyko zakrzepicy? Jakie badania wykonać?

Witam, zadzwoniłam do swojego ginekologa, gdy zaczęła mnie boleć noga po 4. tabletce. On powiedział mi, że niemożliwe jest, aby po 4. tabletce wystąpiła zakrzepica, a ból na pewno jest spowodowany czym innym. Ból co prawda minął, ale w dalszym ciągu mam widoczne żyły na stopach. Wybiorę się na badania krzepliwości krwi. Czy one wystarczą, aby wykluczyć ryzyko zakrzepicy? Czy należy zmienić te tabletki?

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam.

Badanie krzepliwości krwi niewiele wniesie. Jesteśmy w stanie w nim ocenić zaledwie część układu krzepnięcia. Tabletki antykoncepcyjne zwiększają krzepliwość krwi poprzez zwiększenie stężenia osoczowych czynników krzepnięcia (w zasadzie u wszystkich kobiet stosujących tą metodę). Ryzyko związane z tabletkami jest istotne głównie w przypadkach, gdy kobieta ma wyjściowo niepawidłowy układ krzepnięcia. Najczęściej jest to mutacja czynnika V typu Leiden. Rutynowo wykonywane testy nie są w stanie tego wykryć.

Jeśli chce Pani udać się na badanie, które może pomóc podjąć decyzję o odstawieniu antykoncepcji (zmiana preparatu niewiele wniesie), proponuję wykonanie badania USG (najlepiej z funkcją doppera) żył kończyn dolnych. Badanie pokaże, czy w żyłach są obecne skrzepliny.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty