Jakie jest ryzyko, że zachoruję na stwardnienie rozsiane?

Piszę do pytanie bo ostatnio bardzo mnie stresuje ten temat. Mianowicie mój pradziadek chorował na stwardnienie rozsiane potem jego córka (moja babcia) również zachorowała. Pradziadek był praktycznie przykuty do łóżka. Babcia miała problemy głównie z nogami, ciężko było jej chodzić, miała problemy ze wzrokiem u niej stwardnienie z czasem po prostu postępowało. Zachorowala w wieku okolo 22 lat. Moja mama córka mojej babci ma skończone 42 lata i jest zdrowa. I teraz ja, jej wnuczka mam 18 lat jakie jest ryzyko że mogę zachorować? Cxy prawdopodobieństwo jest duże? Jakie wykonać badania?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Ryzyko jest zwiększone ale nie jest duże. Gdyby pojawiły się jakieś objawy proszę udać się do lekarza.