Jakie jest w takim przypadku ryzyko złapania jakiejś infekcji?

Kupiony gadżet erotyczny w sex shopie (zapakowany w zwykłe tekturowe pudełko, a więc nie wiadomo kto go wcześniej dotykał oglądając go w sklepie itp.) został po zakupie po raz pierwszy użyty bez wcześniejszego umycia go. Jakie jest w takim przypadku ryzyko złapania jakiejś infekcji albo co gorsza wirusów typu HCV czy nawet HIV? Gdyby hipotetycznie na takim przedmiocie były tego rodzaju wirusy ile potrzeba czasu aby zginęły?

Dzień dobry!

Do zakażenia wirusami HCV czy HIV dochodzi najczęściej poprzez kontakt z krwią (zabiegi medyczne, kosmetyczne, tatuowanie ciała, dożylne przyjmowanie narkotyków itp.) lub stosunek seksualny z osobą zakażoną. Nie przenoszą się one przez kontakt fizyczny, w którym nie dochodzi do uszkodzenia ciała - tj. przez dotykanie wspólnych przedmiotów, przytulanie się itp.

Ryzyko dla zdrowia jest takie, jak generalnie przy używaniu niehigienicznych, brudnych przedmiotów.

Pozdrawiam!