Jakie jest wyjaśnienie wyniku Panendoakopii?

Witam serdecznie. Bardzo proszę o wyjaśnienie wyniku badania Panendoakopii. Połączenie przełykowo żołądkowe ewidentnie nieszczelne, przez niezamykający wpust ewidentnie patrzy się do żołądka. Potwierdzono znaczącą mieszczelność połączenia przełykowo-żołądkowego, widoczne zmiany znamiona przepukliny rozworu przełykowego. Jeziorko śluzowe bardzo obfite wymagające dłuższego odssysania, przezierne. W dystalnej opuszce i kolanku dwunastnicy ujawniono endoskopowe znamiona nasilonego duodenitis. Dla mnie jako laika wszystko to oznacza wyrok... Należę bowiem do grupy podwyższonego ryzyka. Bardzo proszę Szanownych Państwa o odpowiedź czy jest bardzo źle? Wiem że kluczowa będzie wizyta u specjalisty gastrologa, ale na dzień dzisiejszy jestem kłębkiem nerwów... Z góry bardzo dziękuję za udzielenie rzetelnej i jasnej odpowiedzi.

Lek. Wojciech Zygmunt

Nieszczelne połączenie żołądkowo-przełykowe oraz cechy przepukliny rozworu przełykowego świadczą o nasilonych cechach refluksu żołądkowo-przełykowego, którym często towarzyszą objawy zgagi oraz kaszel. Duodenitis - z łac. zapalenie dwunastnicy. Wynik jak najbardziej nie jest "wyrokiem". Zalecana jest jednak dalsza obserwacja i leczenie opisanych zmian. Pozdrawiam i życzę zdrowia.