Jakie jeszcze badania w ciąży?

Witam, jestem w 38 tygodniu ciąży. Do tej pory miałam robioną kilkakrotnie morfologię, badanie moczu, a także jeden raz cytologię, odczyn Wassermanna i Coombsa (oba w 12. tygodniu ciąży), test na tolerancję glukozy i GBS (w 35 tygodniu ciąży). Czy są jeszcze jakieś badania, które powinnam zrobić przed rozwiązaniem? Czytałam, że wskazane jest wykonanie badania HBS Ag. Czy powinnam powtórzyć badanie na odczyn Wassermanna (niektóre źródła podają, że powinno być ono wykonane dwukrotnie w czasie ciąży)? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani wykonać badanie HBs Ag, tak by w razie pozytywnego wyniku zabezpieczyć dziecko przed ewentualnym zakażeniem. Pod koniec ciąży zaleca się wykonanie posiewu materiału z szyjki macicy w kierunku paciorkowców. Poza tym zestaw przeprowadzonych badań wydaje się wystarczający. Jeżeli nie doszło do ekspozycji, nie ma potrzeby powtarzania badania odczynu Wassermanna.

Pozdrawiam serdecznie!