Jakie komplikacje w wyniku pozostawionych szwów w ramie po cesarskim cięciu?

Witam. Moja mama rodziła dwa razy przez cesarskie cięcie. 29 i 21 lat temu. Dzisiaj rano obudziła się z owrzodzonym brzuchem w miejscu blizny po cięciu. Na wierzchu widać też było jeden szew. Mama poszła do pani ginekolog, która wyjęła jej 5cm nici. Mama pamięta jak pielęgniarka przyszła zdjąć szwy przed wypisem, ale ich nie widziała, a lekarz powiedział, że założone były szwy rozpuszczalne. Kto jest odpowiedzialny, pielęgniarka czy lekarz? I jakie mogły być tego powikłania?

Nikt nie jest odpowiedzialny. Przetka związana z nićmi po operacji zdarza się rzadko obecnie z powodu nowej generacji szwów chirurgicznych. Dawniej przetoki w ranach pooperacyjnych z powodu szwów były częste .Nawet dziś spotykam się w swej praktyce przy reoperacji, że w tkankach są szwy po 5 czy 10-ciu latach a producent podaje że dana nić wchłania się calkowicie po 2 latach....