Jakie konsekwencje mogą mieć rzuty psychozy?

Chciałbym zapytać co dokładnie oznacza, że każdy rzut psychozy jest neurotoksyczny? Czy w mózgu dochodzi do trwałych uszkodzeń, które nigdy nie będą w stanie zostać odwrócone? Jeśli tak to jakie są tego konsekwencje?

Witam,

niestety- zgodnie z aktualną wiedzą psychoza ma właśnie neurotoksyczny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, zmiany mają najczęściej charakter nieodwracalny. Widoczne to jest po latach- u pacjentów z częstymi nawrotami psychozy dochodzi do wtórnych zaburzeń poznawczych (myślenia, zapamiętywania) a w badaniach obrazowych mózgu min. do poszerzeń układu komorowego.
Dlatego bardzo istotną sprawą jest leczenie profilaktyczne po epizodzie psychotycznym mającym na celu zapobiegać nawrotowi psychozy. Istnieją dowody z badań klinicznych, że leki przeciwpsychotyczne nowej generacji mają korzystny wpływ na funkcje poznawcze.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl