Anticol a alkohol

Witam, zacznę od tego, że jestem alkoholikiem. Zażywam Anticol w postaci tabletek i dziś niestety, nie wytrzymałem i się napiłem. Anticol brałem około miesiąca. Ostatnią wziąłem około 20 godzin temu. Zależy mi na tym żeby się dowiedzieć jakie konsekwencje przyniesie spożycie alkoholu podczas terapii Anticolem. Jak Anticol zadziała w połączeniu z alkoholem? Jestem przerażony całą sytuacją, ale nie mogłem się powstrzymać przed tym, żeby się nie napić? Nie wiem czy powinienem od razu udać się do lekarza? Może powinienem poczekać? Co mam zrobić w tej sytuacji? Wiem, że alkohol i Anticol to nie jest dobre połączenie, ale chciałbym się dowiedzieć co mi teraz grozi? Jak na mnie wpłynie połączenie tabletek Anticol i alkoholu? Tak jak wspomniałem, od ostatniej tabletki upłynęło około 20 godzin, ale dla mnie to marne pocieszenie. Czy będę żył?

Jeżli czuje Pan niepokojace objawy proszę jak najszybciej zgłosic się do lekarza pierwszego kontaktu i przyznac się do napicia sie podczas kuracji.

Generalnie zalecałabym wizytę i rozmowę, zwłaszcza, że jest Pan mocno zaniepokojony. Warto się upewnić, że na pewno nic sie nie dzieje niepokojącego w Pana zdrowiu, nawet jesli to nie zagraża życiu.

Pozdrawiam

Edyta Szafran, terapeuta uzależnień

edyta.szafran@vp.pl

Witam,

podstawą działania Anticolu jest reakcja disulfiramowa na alkohol. W przypadku spożycia alkoholu w czasie leczenia dochodzi do znacznego wzrostu stężenia aldehydu octowego w organizmie i wystąpienia objawów zatrucia, takich jak: nudności, wymioty, tachykardia, niedociśnienie, zawroty głowy, nagłe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca. Stopień nasilenia objawów zależy od ilości wypitego etanolu, utrzymują się one zwykle od 30–60 min do kilku godzin. W wyniku reakcji disulfiramowej w przypadkach, gdy stężenie etanolu we krwi przekracza 125–150 mg/100 ml, mogą pojawić się: niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca, zawał serca, niewydolność krążenia, utrata przytomności, drgawki. Zgon należy do rzadkości- choć potencjalnie jest możliwy szczególnie przy dużych ilościach alkoholu oraz współistniejącej niewydolności wątroby.
Zazwyczaj jednak po reakcji nietolerancji na alkohol, pacjent staje się senny i może spać przez kilkanaście godzin.

pozdrawiam i życzę jak najdłuższej abstynencji ;)
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Skoro zadaje pan to pytanie, to najwyraźniej pan żyje ;)
Jednak łączenie picia i zażywania anticolu rzeczywiście może być niebezpieczne. Dlatego warto skonsultować to, co się wydarzyło, z lekarzem, a także omówić przyczyny złamania abstynencji z terapeutą uzależnień, aby takie sytuacje nie zdarzały się w przyszłości.

Elżbieta Grabarczyk
Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
http://ppp-salamandra.blogspot.com/