Jakie leczenie powinna podjąć osoba bojąca się błahych rzeczy?

Dzień dobry, ostatnie 3 lata szukałem przyczyn moich dolegliwości, od lekarza do lekarza. Bóle w gardle, ucisk w klatce piersiowej, częste przeziębienia, złe samopoczucie po wysiłku fizycznym - dlatego też zrezygnowałem ze sportu, boję się tego, że jak np. pójdę na siłownię ćwiczyć to mogę być przez to chory, dlatego przestałem wykonywać wiele czynności. Często odczuwam niepokój, często się stresuje nawet błahymi rzeczami.Powinienem udać się do psychologa czy do psychiatry?dziękuję za odpowiedź

Dzień Dobry Panu,

Z Pana opisu wnioskuję, że funkcjonuje u Pana zasada "samospełniającej się przepowiedni", działającej w myśl zasady, że to o czym Pan myśli, to przyciąga to.

Pomocnym byłaby dla Pana praca rozwojowa z psychologiem, by przetransformował Pan swoje przekonania, do czego Pana serdecznie zachęcam.

Gdyby miał Pan życzenie takiej pracy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Z przesłaniem dla Pana pomyślności w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam, myślę, że jedno nie przeszkadza drugiemu- najważniejsze żebyś udał się po pomoc, póki masz na to siłę i chęć. Pewnie podstawą będzie tu praca psychoterapeutyczna, więc dobry psycholog z zapleczem terapeutycznym jak najbardziej się przyda, jednak zawsze warto wysłuchać również opinii lekarza psychiatry (a najlepiej takiego, który jest tez psychoterapeutą). Życzę Ci energii i motywacji do zmiany "na lepsze", pozdrawiam, Monika Góra
www.psycholog.mail.pl

Witam Pana
Objawy, które Pan opisuje, w tym ciągły niepokój oraz lęk
o własne zdrowie i życie często towarzyszą zaburzeniom
lękowym, nerwicowym.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,
a jednak dla Pana dokuczliwy lęk.
Jednak zaburzenia lękowe ani ataki paniki nie zagrażają życiu,
nie prowadzą do śmierci, ale znacznie obniżają jakość życia,
gdyż życie z zaburzeniami lękowymi to ciągły lęk, udręka
i nasilające się dolegliwości fizyczne, np. bóle w klatce
piersiowej
, duszności, kołatanie serca…, które jeszcze bardziej
potęgują ten lęk.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,
nieumiejętność odpoczywania…
Natomiast koncentrowanie się nawet na niewielkich
dolegliwościach powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie
narasta i coraz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić
do poważnych zaburzeń
Ponieważ lęk jest silny i często trudno powiązać go z czymś,
co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu
odzyska Pan spokój i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl