Jakie leki bez recepty można stosować w przypadku hemoroidów?

Czy są leki bez recepty, które mogę samodzielnie stosować w przypadku hemoroidów? Jeśli tak, jakie konkretnie? Jak bardzo są skuteczne? W moim przypadku są to hemoroidy zewnętrzne, dość bolesne. Problem trwa już kilka lat. Mam 30 lat, siedzący tryb pracy. Często zdarzają mi się problemy z wypróżnieniem - raczej biegunka niż zatwardzenia.

Lek. Paweł Szadkowski

Bardzo ważne jest zapobieganie zaparciom, ale z tego co pan pisze, nie ma pan z tym problemów. Dodatkowo może pan stosować m.in. doustnie preparaty zawierające pochodne diosminy i rutyny (diosminex, cyclo3fort), miejscowo ciepłe nasiadówki (np. z kory dębu), czopki i maści doodbytnicze zawierające m.in. leki znieczulające miejscowo, np. lidokainę (Aesculan, Lidoposterin, Neo-Aesculan, Procto-Glyvenol, Procto-Hemolan) lub benzokainę (Hemorol) i hydrokortyzon (Hemkortin-HC, Posterisan H, Proktosedon) - w przypadku tych ostatnich, część z nich może być na receptę. Zachęcam również do udania się na konsultację do chirurga ogólnego lub naczyniowego. Być może istniej możliwość leczenia zabiegowego pana choroby.