Jakie leki hamują owulację?

Witam,

ostatnio byłam u lekarza, gdyż od trzech miesięcy staramy się o dziecko i nic nie wychodzi. Cykle ma 30-42 dniowe, ostatni cykl był dokładnie przeze mnie monitorowany (obserwacja śluzu, temperatura), około 17-18 dc. miałam potworne bóle jajników (myślę, że wtedy była owulacja), a 20 dc. temperatura skoczyła na poziom wyższych temperatur. Lekarz zaproponował mi d*** na wyregulowanie cykli i mam go brać od 16-25 dc., jednak ja się obawiam czy nie zahamuje mi owulacji, którą na pewno mam później. Moje pytanie konkretne: czy d*** hamuje owulację?

Witam serdecznie!

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że  3-miesięczne nieudane próby poczęcia nie są wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności lub ewentualnego leczenia. Statystyki pokazują, iż zdecydowana większość poczęć ma miejsce w okolicach 6 miesiąca starań o dziecko.

Przyjmowany przez Panią lek powinien być stosowany po owulacji. Dokonuje się tego po monitorowaniu przy pomocy badania USG lub stosując metodę objawowo-termiczną. Decydując się na korzystanie z kalendarzyka konieczne jest zaobserwowanie dnia skoku temperatury i rozpoczęcie przyjmowania leku 2 dni później.

Wracając do Pani pytania, obserwacje wskazują że zahamowanie owulacji zależy od dawki przyjmowanego leki. Lek przyjmowany w małych dawkach nie hamuje owulacji. Do blokowania jajeczkowania dochodzi przy dawkach przekraczających 30 mg na dobę.

Pozdrawiam.