Jakie leki można brać przy depresji?

Witam. Jakie są bezpłatne leki na depresję? Otóż leczę się od pół roku. Lecz na taki stan jak dzisiaj - brak humoru, totalny dół - jest coś co zadziała jak tabletki na stres? Biorę fluoksetynę - a na ulotce pisze, że nie mogę nic z dziurawca...

Witam Pana serdecznie. W przypadku zaburzeń depresyjnych podstawą jest porządna diagnostyka, którą może wykonać lekarz psychiatra lub psycholog. W oparciu o diagnozę proponuje się odpowiednią metodę leczenia. Sposobem leczenia jest farmakoterapia i / lub psychoterapia. Farmakoterapia polega na wizytach u lekarza psychiatry, który przepisuje odpowiednie leki (leki ziołowe kupione bez recepty jedynie obniżą napięcie, nie są metodą lecznie zaburzeń depresyjnych). Psychoterapia jest matodą leczenia polegającą na relgularnych wizytach u wyszkolonego i doświadczonego psychologa - psychoterapeuty, gdzie omawiane są dylematy pacjenta i rozpoznawana jest przyczyna zaburzeń. Z psychoterapii można korzystać zarówno w gabinecie prywatnym, jak i w ramach NFZ (tu należy zaczekać w kolejce). Korzystając z psychoterapii leczy Pan nie tylko objawy tj. obniżony nastrój, ale przede wszystkim sięga do przyczyn, dzięki czemu z efektów leczenia można później korzystać długie lata.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

Witam Pana
Zażywanie leków u różnych osób może dawać zupełnie
inne rezultaty i wszystko to działa na zasadzie prób i błędów.
Kwestię stosowania leków powinien Pan zawsze
skonsultować z lekarzem prowadzącym.
To on zna Pana organizm, historię Pana choroby
i posiada stosowną wiedzę na temat przepisywanych leków.
Warto jednak zastanowić się nad tym, żeby nie tylko leczyć
depresję ale także bezpiecznie je wyleczyć.
Jeżeli chodzi o leczenie depresji, to zapewne wie Pan o tym,
że środki farmakologiczne nie leczą depresji ani żadnych dolegliwości
i nie rozwiązują Pana problemów, jedynie tłumią objawy.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana
i chory nie jest w stanie funkcjonować, konieczne
jest stosowanie środków farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że lęki i inne dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia.
Jednak środki farmakologiczne nie leczą ani depresji,
ani jej przyczyny, ani jej konsekwencji.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję,
należy poznać jej naturę, dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zatem warto pomyśleć nie tylko o leczeniu depresji,
ale także o jej wyleczeniu.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl