Jakie leki nie powodujące senności można stosować przy nerwicy lękowej?

Dzień dobry mam nerwicę lękową i natrętne myśli od 4 lat psychiatra przepisał mi zotral jednak ze boję się zacząć go brać więc udałam się do lekarza rodzinnego. Lekarz przepisał mi tabletki hydroxyzinum, niestety nie czuję żadnej ulgi dodam jeszcze ze bardziej mi się spać chce i jestem przymulona czy jest podobny lek który ma większą moc Ale nie wpłynie w jakiś "inny" sposób na psychikę?

Witam!
Zotral (sertralina) należy do leków p/depresyjnych z grupy SSRI, nie daje uzależnienia, ale jego działanie (prawie wszystkie leki tej grupy tak mają) występuje po 2-4 tygodniach. U większości nie wywołuje senności. Zalecane jest przyjmowanie rano! Przy braniu wieczornym może dawać bezsenność. Jeżeli idzie o Hydroksyzynę jest to "stary" ataraktyk, czyli uspokajacz (inna odmiana Atarax) może poprawiać zasypianie. Niech Pani się trzyma psychiatry - lepiej się zna na chorobach i lekach z taj dziedziny! Leczenie tabletkami przy tych dolegliwościach należy wzmocnić psychoterapią lub stosować odpowiednie techniki psychoterapii jako leczenie samodzielne!
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Szanowna Pani,

zaburzenia lękowe wymagają systematycznego leczenia metodą psychoterapii - wysoką skuteczność wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna, wspomagająco można stosować farmakoterapię - leczenie prowadzi lekarz psychiatra.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Przyczyną depresji są zarówno czynniki biologiczne
jak też, a właściwie przede wszystkim, czynniki psychologiczne
oraz środowiskowe.
Oznacza to, że przyczyna depresji leży głębiej,
nie tyle w ciele, co w duszy.
Zatem pomocy potrzebuje również dusza.
Cierpienia duszy trudno wyleczyć samymi
środkami farmakologicznymi.
Powinna Pani wiedzieć, że leczenie farmakologiczne
nie leczy depresji i nie rozwiązuje żadnych problemów,
jedynie tłumi objawy.
Gdy choroba jest zaawansowana i chory nie jest w stanie
funkcjonować, konieczne jest stosowanie środków
farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie czy antydepresanty czasami
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia,
ale jest to leczenie objawowe.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję,
należy poznać jej naturę, dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii,
a tego można dokonać tylko wtedy, gdy w proces leczenia
wprowadzi się psychoterapię.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
która jest najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą
leczenia depresji oraz jej konsekwencji .
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
depresji
, ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl