Jakie metody antykoncepcji będą dla mnie dostępne?

Witam mam 31 lat, jestem kobietą. Od roku przyjmuje 1 tabletkę bromergonu na dobę (z powodu lekkiej hyperprolaktynemii, (dzięki bromergonowi mam ochotę na sex i uregulował mi się okres) cały czas jestem pod opieką endykrynologa. Obecnie zastanawiam się czy jest jakaś metoda antykoncepcyjna którą mogła bym stosować. Obecnie z partnerem używamy prezerwatywy, pomimo że okres mam bardzo regularny (28 dni) nie jestem pewna czy przy leku który przyjmuje są bezpieczne dni, a jeżeli ile dni od końca okresu są "bezpieczne" (okres mam przez 7 dni). Pragnę zaznaczyć że w przyszłości chciała bym mieć dzieci (za 2-3 lata) Reasumując: -czy jest metoda antykoncepcji którą mogła bym stosować (interesują mnie jedynie metody które nie wymagały by stosowania przed stosunkiem) -czy przy lekach jakie biorę są tak zwane dni bezpieczne (ew. czy zakup komputera który będzie wyznaczał mi dni płodne bezpłodne w moim wypadku ma sens) Jeżeli jest taka możliwość proszę o przesłanie pilnie info na maila. Pozdrawiam Iza.

Redakcja abcZdrowie

Nie wiem, jaka jest przyczyna hiperprolaktynemii, która u Pani występuje. Myślę, że decyzję o ewentualnym rozpoczęciu antykoncepcji hormonalnej powinna Pani podjąć wraz ze swoim endokrynologiem, który rozważy, czy przyjmowanie egzogennych hormonów nie wpłynie negatywnie na Pani organizm. Jeśli chodzi o inną antykoncepcję, to poza hormonalną najbardziej skuteczna jest prezerwatywa (jednak nie spełnia Pani oczekiwań, bo zakłóca stosunek). Jeśli chodzi o komputer do obliczania dni płodnych - zasada jego działania opiera się na metodach naturalnych, konkretnie na metodzie termicznej. Polecam artykuł na temat metod naturalnych na naszym portalu. Także katolickie poradnie rodzinne udzielają wyczerpujących informacji na temat tych metod. Nie musi Pani kupować komputera, tylko samodzielnie zbierać pomiary i dokonywać wyliczeń. Tak czy owak, metody naturalne wymagają od kobiety dużo samoświadomości i wiedzy z zakresu rozrodczości.
Jako lekarz nie darzę metod naturalnych wysokim zaufaniem (WHO nie uznaje ich nawet za antykoncepcję). Nie polecałabym ich osobie, która z przyczyn zdrowotnych czy materialnych nie może sobie absolutnie pozwolić na ciążę. Jednak jeśli Pani jest mężatką i chce mieć dzieci, to może Pani tę metodę wybrać. Po prostu przy stosowaniu metod naturalnych dziecko może przytrafić się Pani za rok, a nie za 2-3 lata... Drugą stroną medalu jest to, że metody naturalne nie mają działań niepożądanych (poza oczywiście abstynencją seksualną w dni płodne). Wyboru musi Pani dokonać sama.