Jakie mogą być konsekwencje występowania nadżerki?

Mam pytanie, czy nadżerka II stopnia jest groźna? Domyślam się, że to może być wynik bolesnego współżycia, bo bardzo mnie bolało jak współżyłam z chłopakiem. Czy w przyszłości będę mogła mieć dzieci i szczęśliwie urodzić? Czy mogą być jakieś konsekwencje tej nadżerki?

Już wałkowano to tysiące razy. Nie ma czegoś takiego jak "nadżerka II stopnia". Myli Pani pojęcia. Cytologia jest II stopnia według Papanicolau. Choć nawiasem już nie stosuje się tej klasyfikacji, którą zastąpił system Bethesda. Co do słowa "nadżerka" jest to pojęcie niemedyczne. Większość kobiet ma tzw ektopię gruczołową, która nie jest chorobą i nie wymaga leczenia. W przypadku rozległej ektopii zaleca się kolposkopię.