Jakie mogą być objawy podczas odstawiania leku przeciwdepresyjnego?

Niedawno odstawiłam lek przeciwdepresyjny, ponieważ już dobrze się czułam i od pewnego czasu (w porozumieniu z lekarzem) zmniejszałam dawki. Chciałabym się dowiedzieć, jakie mogą być skutki odstawienia. Od 2 dni boli mnie głowa i zastanawiam się, czy to ma związek.

KOBIETA ponad rok temu

Zespół ten dotyczy ok. 20% pacjentów przerywających terapię lekami z tej grupy. Zespół dyskontynuacji może pojawić się po przerwaniu leczenia każdym lekiem przeciwdepresyjnym. Większe ryzyko wystąpienia objawów dotyczy leków o krótkim okresie półtrwania, np. paroksetyny i fluwoksaminy. Ryzyko to jest również tym większe, im dłużej jest stosowany dany lek.

Objawy związane z zaprzestaniem przyjmowania leków pojawiają się najczęściej w ciagu 1-3 dób od całkowitego odstawienia lub w trakcie stopniowego obniżania dawki leku. Najczęściej występujące objawy to:
- bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- objawy grypopodobne: osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze,
- drętwienia i pieczenia skóry, wrażenie ,,przeszywającego prądu", dotyczy głównie skóry twarzy,
- nudności, wymioty,
- niepokój, drażliwość, płaczliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji,
- bezsenność, koszmarne sny.

Objawy odstawienia leku mogą być mylnie rozpoznawane jako np. infekcja wirusowa lub nawrót depresji. W przypadku nasilonych objawów zaleca się powrót do stosowania leku i jego powolne odstawienie. Objawy łagodne nie wymagają dodatkowego leczenia i mijają samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu dni. Większość zespołów dyskontynuacji ma łagodny charakter i ustępuje w ciągu 14 dni.