Jakie mogą być powikłania wykonania tatuażu?

Jakie badania wykonać by wykluczyć zachorowania będące powikłaniem po zrobieniu tatuażu?

Możliwych jest wiele powikłań po tatuażu i choć występują rzadko, ich przebieg może być poważny. Proste zakażenie bakteryjne jest najczęstsze, powstaje z braku higieny (narzędzia i personel), leczy się łatwo, czasem może zatrzeć lub zniekształcić część rysunku. Zakażenie żółtaczką zakaźną - trzeba by zbadać wykonującego. Uczulenie na barwniki - ciężka postać wyprysku kontaktowego, wymaga usunięcia tatuażu, nierzadko chirurgicznie. Spotkałem też przypadek bliznowca, rozrastającego się na tatuażu - po roku leczenia jest nieco lepiej, ale wygląda to niekorzystnie.
Inną niedogodnością jest zmiana mody. Kiedyś tzw. tribale były hitem, obecnie są niemodne. Należy pamiętać, że MODA ZMIENI SIĘ NA PEWNO i że usunięcie tatuażu jest droższe od jego wykonania.