Jakie mogą być przyczyny braku okresu u nastolatki?

Mam 15 lat i od 1,5 roku mam już miesiączkę. Drugą miałam chyba po 6 miesiącach, ale teraz się martwię bo już chyba nie powinny się zdarzać takie długie przerwy. Nie współżyłam więc ciąża odpada. Mama chce mnie zabrać do ginekologa, ale ja nie chcę, boję się. Mam za to mocne upławy. Nie wiem co się dzieje, czy to coś poważnego. Dodam jeszcze, że od października przyjęłam dwie dawki szczepionki przeciw HPV. Od przyjęci pierwszej dawki nie miałam już miesiączki. Proszę o pomoc! Boję się, a do ginekologa chciałbym iść trochę później.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Przez pierwsze dwa lata miesiączkowania cykle mogą być nieregularne. Po tym czasie powinno się to unormować. W Pani przypadku jeszcze dwa lata nie minęły. Dlatego takie zaburzenia mogą się pojawiać.
Niepokojące natomiast są upławy. Jeżeli wydzielina ma nieprzyjemny zapach i towarzyszy jej świąd i pieczenie okolic intymnych są to objawy zapalenia pochwy. W takim przypadku konieczna jest konsultacja ginekologiczna.

Pozdrawiam