Jakie mogą być przyczyny fałszywie dodatniego wyniku testu ciążowego?

Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie: czy wynik pozytywny testu ciążowego może okazać się mylący i w jakich ewentualnie przypadkach? Zrobiłam dwa testy ciążowe i oba wykazały, że jestem w ciąży, a więc wynik pozytywny (2 kreski). Bardzo się zdziwiłam, ponieważ zawsze miałam problemy z regularnością okresu, ostatnio (przez parę ost m-cy) był w miarę regularny. Poza tym, jeżeli chodzi o współżycie, zabezpieczałam się z partnerem. Czytałam w internecie, że czasem wynik pozytywny może być mylący w przypadku jakiś wahań hormonalnych itp., a miałam problemy hormonalne, więc nasuwa mi się, że może to dlatego wynik okazał się pozytywny, a tak naprawdę nie jestem w ciąży. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Uważa się, że w około 95% dodatni test ciążowy świadczy o ciąży, testy laboratoryjne dają zaś 100% wynik. Nieprawidłowe wyniki możemy podzielić na fałszywie ujemne (czyli wynik jest ujemny mimo ciąży) i fałszywie dodatnie (wynik dodatni przy braku ciąży).
Przyczyny fałszywie dodatniego wyniku:
- po porodzie,
- po poronieniu,
- w przypadku zaśniadu groniastego,
- w okresie menopauzy,
- w przypadku występowania guzów hormonozależnych,
- przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych,
- choroby nerek,
- nadczynność tarczycy,
- w przypadku raka endometrium.
Alkohol także może zafałszować wyniki, więc nie powinno się wykonywać testu będąc pod jego wpływem.
Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości oraz w celu potwierdzenia uzyskanego wyniku, konieczne jest wykonanie laboratoryjnego testu poziomu hCG we krwi. Badanie powinno być wykonane dwukrotnie w kilkudniowym odstępnie czasu.