Jakie mogą być przyczyny krwawień z układu pokarmowego?

Moja babcia miała 86 lat i miała lekki udar mózgu. Miesiąc po wypisie ze szpitala pojechała na 3 tygodniową rehabilitację. Na 3 dni przed opuszczeniem ośrodka, badano u niej poziom OB i był wysoki. Po 3 dniach przyjechaliśmy ją odebrać i w tym samym dniu zmarła. Lekarka z pogotowia stwierdziła, że nastąpiło krwawienie z układu pokarmowego, ale to krwawienie musiało już trwać od jakiegoś czasu, bo krew jak to lekarka określiła była strawiona (koloru czarnego). Co więc mogło być przyczyną takiego krwotoku? Czy mogą być to wrzody? Dodam, że na początku stwierdzono u niej lekką anemię.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Wśród przyczyn krwawień z przewodu pokarmowego znajdują się:
- choroba wrzodowa,
- rak przełyku, żołądka lub dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
- gastropatia krwotoczna,
- niedokrwienne choroby jelit,
- zapalne choroby jelit,
- przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
Istnieje jednak bardzo dużo innych przyczyn krwawień z przewodu pokarmowego. Jeżeli są to krwawienia niewielkie i przewlekłe, rzeczywiście objawem towarzyszącym jest wtedy anemia.
Celem lokalizacji i rozpoznania dokładnej przyczyny krwawienia konieczne jest wykonanie badania endoskopowego przewodu pokarmowego. W przypadkach diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego wykonywana jest gastroskopia, w przypadkach dolnego – kolonoskopia.