Jakie mogą być przyczyny opóźnionej miesiączki?

Witam, chciałam zapytać jakie mogą być przyczyny opóźnionego okresu?
Wiem, że podstawowym czynnikiem jest ciąża... Okres spóźnia mi się 5 dni, bolą mnie piersi (szczególnie jedna) i mam od wczoraj temp. ciała 37 stopni.
Współżyłam z partnerem z zabezpieczeniem i było to raczej w dni nie płodne. Dla pewności zrobiłam rano test i wynik był negatywny. Jednak niepokoją mnie moje dolegliwości...
Dodam, że obecnie żyje w stresie, ponieważ jestem w trakcie sesji egzaminacyjnej. Dodatkowo wybieram się do lekarza, ponieważ u wejścia do pochwy pojawiła mi się dziwna narośl, czy to może być przyczyną spóźnionej miesiączki? Dlaczego mam takie dolegliwości? Czy jest jakaś szansa żebym była w ciąży? Już sama nie wiem czy te dolegliwości mam naprawdę czy już mi się wydaje, ponieważ ciągle o tym myślę czemu się tak czuje....
Z góry dziękuje za odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Test wykonany krótko po terminie spodziewanej miesiączki czasem daje wynik fałszywie negatywny (negatywny mimo obecności ciąży). Radzę więc powtórzyć go po około tygodniu.
Polecam artykuł na temat testów ciążowych w naszym serwisie: http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0.
Jednakże sądząc po fakcie, że współżyła Pani z zabezpieczeniem oraz w dni niepłodne, można powiedzieć że szanse na ciążę są praktycznie zerowe. Pani objawy mogą występować we wczesnej ciąży, ale równie dobrze mogą one wskazywać na zbliżającą się miesiączkę (to normalne, że temperatura ciała jest nieco podwyższona w drugiej fazie cyklu, tj. po owulacji).
Stres to częsta przyczyna nieregularności w cyklu miesiączkowym. Jeżeli sytuacja będzie się jednak powtarzać w kolejnych miesiącach, przy niestwierdzeniu ciąży, konieczne mogą się okazać badania hormonalne- zaburzenia w zakresie stężeń różnych hormonów we krwi to także częsta przyczyna zaburzeń miesiączkowania. Natomiast zmianę przy wejściu do pochwy rzeczywiście musi ocenić w badaniu lekarz ginekolog. Nie jest możliwe, żeby była ona przyczyną opóźniania się miesiączki. Może to być np. kłykcina kończysta- niezłośliwa zmiana wywołana zakażeniem wirusem HPV.
Pozdrawiam!