Jakie mogą być przyczyny tak dużego opóźnienia się okresu?

Dzień dobry.

Mam 19 lat. 17 grudnia powinnam dostać okres, dzisiaj jest 9 stycznia, a ja nadal go nie mam. Początkowo myślałam, że jestem w ciąży ponieważ nie stosuję ze swoim chłopakiem żadnego zabezpieczenia i miałam też typowe objawy. Bolesność piersi, mdłości, senność. Pierwszy test zrobiłam 18 grudnia, wyszedł negatywny. Kolejny 23 również negatywny, oraz trzeci 4 stycznia -ten sam wynik. Więc wykluczyłam prawdopodobieństwo ciąży. Nie wiedzieć czemu ciągle mam bardzo wzdęty brzuch oraz doszły do tego delikatne bóle, coś jak ukłucia w okolicach jajników.

Bardzo proszę o odpowiedź. Bardzo się martwię. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dla całkowitego upewnienia się, że to nie ciąża, proponuję wykonać test z krwi (badanie stężenia betaHCG; wynik powyżej 5 mIU/ml oznacza ciążę). Czasem miesiączka ma prawo nie pojawić się u zdrowej kobiety i nie świadczy to o żadnej chorobie (mniej więcej raz w roku). Jeśli jednak ciąża zostanie ostatecznie wykluczona (przy pomocy wspomnianego wyżej badania), a krwawienie nadal nie będzie się pojawiać w przyszłym miesiącu, radzę udać się do ginekologa. Najpewniej konieczne będą badania hormonalne w kierunku najczęstszych zaburzeń hormonalnych, tj. hiperprolaktynemia.

Pozdrawiam serdecznie!