Jakie mogą być przyczyny zaburzenia wzwodu u 32-latka?

Witam serdecznie. Kieruję do Państwa dość niejasny dla mnie problem, który ma negatywny wpływ na moje życie intymne. Otóż mam problem ze wzwodem w trakcie stosunku. Problem nie jest natury fizycznej, ponieważ nie zdarza się w trakcie masturbacji. Dodam iż jestem gejem i długo zwlekałem z rozpoczeciem pożycia intymnego. Długo nadużywałem pornografii oraz czestej masturbacji - być może skutkuję to obecnie " wypaczonym" postrzeganiem męskiego ciała- w sensie idealnego, i może tu jest problem?

Mgr Anna Jurek Psycholog, Łódź

Szanowny Panie,
myślę, że z dużą trafnością określił Pan możliwą przyczynę Pańskich trudności. Nierealistyczny obraz ludzkiego ciała i aktu seksualnego przeżywany i utrwalany po wielokroć podczas masturbacji może doprowadzić do poczucia frustracji i rozczarowania podczas zbliżenia z partnerem. Bo w filmie to ciało wygladało inaczej, inaczej reagowało, każdą incjatywę przyjmowało chętnie i z entuzjazem. I było podniecające. Zaś realne, namacalne ciało żywej osoby, partnera, być może nie jest tak erotycznie stymulujące.

Dość często zdarza się również, że mężczyźni, których aktywność seksualna przez dłuższy czas bazowała na masturbacji przyzwyczajają się się bo bodźców, płynących z własnej dłoni. Do siły ucisku, tempa pieszczot, zmienności bądź jej braku. Inne bodzce erotyczne, pieszczoty innej osoby mogą się w wypadku zespołu zakodowanych reakcji seksualnych wydawać nie aż tak satysfakcjonujące a nawet niewystaczające do osiągnięcia albo utrzymania podniecenia.

Zarówno nierealistyczne oczekiwania wobec fizyczności partnera jak i aktu seksualnego jak również zespół zakodowanych reakcji seksualnych są problemami, które można rozwiązać. Sugeruję spotkanie z psychologiem seksuologiem.
Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry.

Sądząc po Pana opisie jest Pan świadomy tego, o co chodzi i jakie mogą być przyczyny.
Proponuję Panu wizytę u specjalisty seksuologa - psychoterapeuty.

Życząc niezapomnianych uniesień miłosnych i seksualnych,
Dariusz Pysz-Waberski
www.nadżycie.pl