Jakie mogą być przyczyny zbyt małej tarczycy?

Jakie mogą być przyczyny zbyt małej tarczycy? Objętość całkowita 6.7ml, badania TRab ss w normie.

Witam Pana,

Przyczyną zbyt małej tarczycy może być jej niedorozwój we wczesnych okresach życia. Czasami mamy do czynienie z pacjentami z agenezją tarczycy - brak tarczycy spowodowany jej niewykształceniem w wyniku zaistniałych mutacji. Warto, aby Sprawdził Pan jak hormonalnie radzi sobie Pana gruczoł tarczowy. W tym celu warto oznaczyć przesiewowo TSH, a najlepiej rónież fT3 i fT4.Jesli wyniki będą prawidłowe nie ma powodu do niepokoju, jeśli zaś wystąpi jej niedoczynność, warto rozpocząć skuteczne leczenie L-tyroksyną Czy Pana mama nie ma w wywiadzie jakichś chorób tarczycy?

Pozdrawiam

MD