Jakie mogą być skutki brania leków antydepresyjnych?

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy leki antydepresyjne powodują jakieś problemy ze zdrowiem. Nie chodzi mi o skutki uboczne, które znikają po odstawieniu leku tylko o stałe efekty, które trzeba leczyć bo same nie znikną. Mam także inne pytanie - czy leki antydepresyjne obniżają inteligencję? Boję się, że mogę przez nie otępieć. Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Z całą pewnością- leki przeciwdepresyjne nie obniżają inteligencji i nie powodują otępienia.
W ciągu 2-3 pierwszych tygodni leczenia objawem ubocznym może być nadmierna senność i problemy z koncentracją, jednak efekt ten mija samoistnie w pierwszym miesiącu leczenia. Występuje on tylko u części chorych i można mu zapobiec, stosując na początku mniejsze dawki.

Obecnie dostępnych jest kilkadziesiąt preparatów przeciwdepresyjnych, które różnią się mechanizmem działania i rodzajem skutków ubocznych. Część z nich może wymagać dodatkowego leczenia (jak np. obniżony poziom sodu, anemia, zaburzenia funkcji seksualnych), jednak są to objawy rzadkie, a psychiatra prowadzący leczenie może je monitorować i np. okresowo zalecać badania krwi, które pozwolą na szybkie zauważenie wszelkich nieprawidłowości.

Z pozdrowieniami