Jakie mogą być skutki długotrwałej masturbacji?

Witam! Mam na imię Krzysiek, mam 19 lat. Od kilku lat, dokładnie od pięciu, zmagam się z masturbacją. Z początku nie było to nic nadzwyczajnego, zachowanie jak u większości równieśników. Zdarzało się również tylko od czasu do czasu. Niestety, przyszedł okres, że stał się codzienny nałóg i tak już jest dłuższego czasu. Miewałem okresy 'przerwy' - najczęściej dwutygodniowe. Obecnie w życiu osobistym przeżywam mocny kryzys (niezwiązany z masturbacją) lecz pierwszym celem, który postawiłem przed sobą, jest zerwanie z tym nałogiem. Nie będę pytał o sposoby, by to zrobić, ponieważ wiem, że z moją silną wolą dam sobie radę. Piszę jednak z innym pytaniem. Czy są i jeśli tak, to jakie mogą być skutki tej dość długiej masturbacji? W internecie przeczytałem już dosłownie wszystko, począwszy od niepłodności spowodowanej masturbacją, aż po opinie mówiące o zdeformowaniu członka w przyszłości. Wobec tych 'rewelacji' uznałem, że najlepszym wyjściem będzie zadanie pytania tutaj. Serdecznie pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Dzień dobry,

Masturbacja uznawana jest za normalny sposób rozładowywania napięcia seksualnego w przypadku braku możliwości współżycia seksualnego, w związku z czym nie powoduje niepłodności, deformacji członka, wysychania płynu mózgowo-rdzeniowego, gruźlicy i innych "rewelacyjnych", jak sam Pan napisał skutków.

Inaczej rzecz się ma w przypadku masturbacji nałogowej, gdy "używana" ona jest w celu nie tyle obniżenia napięcia seksualnego, ile napięcia nerwowego, bądź, gdy dodatkowo "wywoływana" jest np. nadmiernym oglądaniem pornografii. W powyższych przypadkach może dochodzić np. do przyzwyczajenia się do masturbacyjnego pobudzania członka, przez co mogą pojawić się kłopoty ze wzwodem, bądź trudności w osiągnięciu orgazmu. Warto dodać, że wieloletnia, nadmiarowa masturbacja jest "samolubna", ponieważ skupia się na osobie masturbującej się, co może również skutkować pewną nieumiejętnością podzielenia uwagi na siebie i na partnera w przypadku podjęcia współżycia seksualnego.

Wydaje się jednak, że największe szkody i negatywne skutki niesie nie tyle sama masturbacja, ile nadmierne przejmowanie się nią i doszukiwanie się różnych strasznych jej konsekwencji, co w efekcie prowadzić może do nerwowości podczas prób współżycia, która to nerwowość może z kolei wywoływać np. zaburzenia erekcji.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl