Jakie objawy daje długa niedoczynność tarczycy?

Dzień dobry, Chciałbym się zapytać czy długotrwała niedoczynność tarczycy może dawać objawy w postaci osłabienia siły mięśniowej, drgań mięśni oraz fascykulacji (jedynie na nogach, po spacerze)? Mam te objawy od prawie czterech lat, miałem również wykonywane wiele innych badań np. EMG, poziom elektrolitów, CRP, ANA, witamina B12, witamina D3, kortyzol, borelioza, antyTG, antyTPO itd. Jedynie TSH miałem powyżej 7 uIU/ml. Dziękuję uprzejmie za odpowiedzi.

Lek. Wojciech Zygmunt

Długotrwała niedoczynność tarczycy może doprowadzać do osłabienia mięśniowego, a ich przeciążenie do wtórnych zmian takich jak drżenia i tym podobne. Najlepszym sposobem leczenia jest prawidłowe wyrównanie czynności hormonalnej tarczycy. Jeżeli objawy po takim wyrównaniu nie ustąpią, konieczne jest dalsze poszukiwanie przyczyny. Pozdrawiam i życzę zdrowia.