Jakie odżywianie dla osoby chorej na demencję cierpiącą na trudności z połykaniem?

Mój dziadek ma obecnie 85 lat i jest schorowaną osobą, ma problemy z sercem i początki demencji starczej. W ostatnim czasie pojawiły się u niego również wyraźne problemy z połykaniem, widoczne podczas niemal każdego posiłku. W jaki sposób możemy zmodyfikować jego dietę, aby dostarczała wszystkich składników odżywczych, a przy tym była łatwa do przełknięcia?

Istotne byłoby poznanie przyczyny zaburzeń połykania czy dotyczą one fazy gardłowej (zmiany neurologiczne) czy przełykowej ( górny zwieracz przełyku). Trudno po krótkim opisie to ocenić. Być może można byłoby wyeliminować przyczynę lub zlecić specjalne ćwiczenia pomagające w połykaniu. Jeśli chory zachłystuje się przy wypijaniu płynów, aby uniknąć odwodnienia należy je zagęścić używając specjalnych zagęszczaczy z apteki (do konsystencji nektaru lub płynnego miodu). Pozycja do jedzenia powinna byc siedząca, prosze dbać o higienę jamy ustnej i ewentualnej protezy. Posiłki powinny być o miękkiej, jednolitej konsystencji w postaci kremów, musów, papek, pasty mogą byc zbyt gęste. Należy unikać produktow suchych, chrupkich, z włóknami, sypkich. Warto wykorzystać rozgotowane, zmiksowane kasze, makaron, płatki owsiane, gryczane; gotowane, zblendowane chude mięso, ryby, jaja, sery homogenizowane. Zupy kremy, owoce w postaci przetartej z dodatkiem np. gęstego jogurtu. Dieta domowa moze okazać się niewystarczjąca i Dziadek bedzie chudł, wówczas warto wprowadzić do diety jako uzupełnienie- diety specjalne dostępne w aptekach (dobrane do chorób współistniejących). Proszę wypijać je powoli - 1 butelka 40 min. 1-2 szt/dziennie.