Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 8 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie odżywianie przy stwardnieniu zanikowym bocznym i problemach z połykaniem?

Witam. Mój tato choruje na stwardnienie zanikowe boczne. Czy może ktoś mi pomóc co może spożywać (jeszcze je samodzielnie choć ma trudności z polykaniem). Chociaż jakieś wskazówki bo nawet dietetyk i lekarze w naszej okolicy (Walbrzych) niewiele nam pomogli.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Dobry wieczór, proponuję spróbować z jedzeniem zmiksowanym (płynne i półpłynne rzeczy). Np. ugotować wywar z warzyw, mięsa z dodatkiem ziemniaków/kaszy/ryżu zmiksować z dodatkiem oleju/masła. Tak samo owoce zmiksować np. można spróbować ryż+jabłko+olej kokosowy/masło (olej, aby podnieść kaloryczność).

W celu odżywienia taty proponuję sięgnąć po Nutridrinki - takie małe, płynne jogurty, które zawierają dużo kalorii w małej objętości. Uwaga - należy je pić powoli.

Proszę też zorientować się jak wygląda sytuacja z żywieniem dojelitowym w Pani okolicy.

Pozdrawiam, Beata Krawczyńska-Kowalska

0

Witam, faktycznie można by polecić dietę płynną, aczkolwiek płyny trzeba tak samo połknąć jak inne pożywienie. Proszę rozważyć wdrożenie odżywiania dojelitowego - takie żywienie "obchodzi" problem połykania, potrzebne jest przeszkolenie ale nie ma co się tego bać. Takie żywienie NALEŻY wprowadzić już w momencie, gdy tata zaczyna chudnąć bo sam nie może pobrać odpowiednich ilości pożywienia drogą przez usta. Nie należy z tym zwlekać. Potrzebnych informacji na ten temat powinien udzielić lekarz prowadzący. W szpitalach natomiast (na większości oddziałów) powinno się wykonać przesiewową ocenę stanu odżywienia - to krótkie badanie da odpowiedź na pytanie, czy to "już" trzeba zmienić sposób odżywiania. W razie potrzeby proszę ubiegać się o refundację żywienia dojelitowego w warunkach domowych (muszą być spełnione konkretne warunki). Więcej informacji w tym temacie: http://nutriciamedyczna.pl/zywienie-dojelitowe-hen Pozdrawiam i powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy