Jakie owoce i warzywa są wskazane przy terapii retinoidami?

Leczę się Izotekiem i chciałabym uściślić, co mogę jeść. Jakie owoce i warzywa są wskazane przy terapii retinoidami?

Przy terapii retinoidami przeważnie zaleceniem jest ograniczenie podaży karotenoidów z dietą, gdyż mogą one doprowadzić do podniesienia poziomu retinoidów do poziomu toksycznego. Należy zatem wykluczyć z diety wszystkie warzywa o barwie pomarańczowej i czerwonej oraz zielonych, w tym szczególnie liściastych (sałata, szpinak, jarmuż, szczaw). Z owoców należy wykluczyć pomarańczowe i żółte, a więc cytrusy, morele i brzoskwinie. Pozostałe owoce (jabłka, jagodowe, banany, winogrona) oraz warzywa o innej niż wymieniona barwie (np.bakłażan, rzodkiewka, cukinia, pietruszka, cebula, seler, kalarepa, kalafior) może Pani bezpiecznie spożywać. Proszę także zrezygnować z grzybów, gdyż nawet pieczarki pomimo mylącej barwy są dość zasobne w karotenoidy.