Jakie posiłki powinnam spożywać, by poziom hemoglobiny był w normie?

Wczoraj chciałam oddać krem lecz mój poziom hemoglobiny wynosił 12,1 i nie zostałam dopuszczona, następnym razem mam się pojawić za dwa tygodnie, jakie posiłki powinnam spożywać by poziom hemoglobiny był w normie? Pozdrawiam Hanna

Witam!
Najlepiej przyswajalne jest żelazo z mięsa. Wartościowe produkty pod tym względem to mięso indyka, wołowina, podroby, sardynki. Poza tym dobrym źródłem są: warzywa zielone (świeże), fasola, orzechy, pestki słonecznika i dyni, pokrzywa. Przyswajanie żelaza wspomaga zwiększa się w obecności witaminy C - tu polecam owoce dzikiej róży, paprykę, ziemniaki, natkę pietruszki. Można też przyjmować do posiłków witaminę C w tabletkach. Jeśli zmiany w diecie nie przyniosą poprawy, warto zastanowić się nad przyczyną niskiej wartości hemoglobiny. Być może ma Pani obfite miesiączki i organizmowi trudno jest uzupełnić straty żelaza z krwią. W takim wypadku proponuję wizytę u lekarza i rozważenie suplementacji żelaza.