Jakie powikłania mogą być z oczami po przeszczepie szpiku?

Mój brat jest rok po przeszczepie szpiku - dawcą byłam ja. Chimeryzm 100%, grupę krwi mieliśmy identyczną i brata organizm nie musiał się z tym borykać. Od 2 miesięcy brat ma problem z oczami - okulistka przepisywała różne krople, które nie skutkowały. Oczy podkrążone - wrażenie jakby miał w nich piasek i zaczerwienione. Lekarz mu powiedział, że za miesiąc jeśli antybiotyk nie pomoże to wróci na leki - podejrzenie, że jest to choroba gospodarza. Moje pytanie czym to leczyć i jakie są tego skutki? Oprócz tego paznokcie zrobiły mu się takie jakby karbowane, chodzi o płytkę paznokcia. Czy te objawy zalicza się do ostrych przypadków czy do przewlekłych?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Chodzi zapewne o podejrzenie choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi (GvHD). Jest to jeden z głównych problemów z jakimi boryka się wielu chorych po udanym przeszczepie. W chorobie GvHD pojawia się nadwrażliwość limfocytów w stosunku do narządów własnego organizmu, podobnie jak w chorobach autoimmunologicznych.

Choroba może pojawiać się od 3 do 24 miesięcy po przeszczepie i dotyczyć różnych narządów: płuc, oka, wątroby, skóry, itp.

Rozpoznanie lekarz opiera na kilku kryteriach, oraz ocenia stopień nasilenia choroby.

U Pani brata należy wykluczyć, czy faktycznie nie ma innych przyczyn, które powodowałyby problemy z oczami. Natomiast jeżeli faktycznie okaże się, że to GvHD, ale z zajęciem jedynie oka oraz zmianami na paznokciach, bez innych objawów będzie można to uznać za łagodną postać tej choroby. Istotny jest też stopień zajęcia poszczególnych narządów i od tego uzależnia się czy leczy się miejscowo (przede wszystkim sterydy) lub ogólnie.

Pozdrawiam serdecznie