Jakie powikłania mogą wystąpić po leczeniu periodontologicznym?

Jakie powikłania mogą wystąpić po leczeniu periodontologicznym (choroby przyzębia)? Zadałam już to pytanie w serwisie ale odpowiedź , którą uzyskałam dotyczy leczenia ortodontycznego (przesuwanie zębów).

Leczenie periodontologiczne dzieli się na leczenie niechirurgiczne i leczenie chirurgiczne. Z kolei leczenie w chirurgii periodontologicznej mamy zabiegi pokrywania recesji, zabiegi resekcyjne czy zabiegi regeneracji kości wyrostka.
W zależności czy zapalenie przyzębia jest w fazie początkowej czy zaawansowanej stosuje się różne zabiegi - od usuwania kamienia nazębnego naddziąsłowo i poddziąsłowo w celu eliminacji miejscowego stanu zapalnego dziąseł, przez zabiegi bardziej chirurgiczne jeśli ma się na celu leczenie pogłębionych kieszonek przyzębnych czy regenerację kości wyrostka zębodołowego. Sukces leczenia zależy od wielu czynników, np. stanu początkowego przyzębia, ustawienia zębów, stopnia zaawansowania choroby, prawidłowej higieny jamy ustnej i inne.

Na wszelkie pytania może Pani poznać odpowiedzi na wizycie u periodontologa - na pewno na wizycie i po przeprowadzeniu badania uzyska Pani wszystkie informacje. Pozdrawiam

Leczenie periodontologiczne przebiega w trzech podstawowych fazach:w pierwszej fazie, higienizacyjnej, wykonywane są zabiegi oczyszczające zęby z płytki nazębnej i kamienia (piaskowanie, scaling) oraz wzmacniające szkliwo (fluoryzacja);druga faza leczenia polega na terapii zgryzu i leczeniu protetycznym oraz – jeśli to konieczne – wykonywaniu zabiegów mikrochirurgii periodontologicznej;trzecia faza leczenia to zapobieganie nawrotom choroby: odpowiednia higiena jamy ustnej, zdrowy styl życia oraz wizyty kontrolne.