Jakie powinno być odpowiednie dla mnie ciśnienie?

witam :). Mam niecałe 15 lat. Od dłuższego czasu zastanawiam się, czy moje ciśnienie jest w normie. Jakieś 2, może 3, tygodnie temu miałam mierzone ciśnienie (niestety, w trakcie treningu, na którym właśnie kończyliśmy rozgrzewkę, w tym także bieganie). Wtedy miałam ciśnienie 121/67 mmHg. Czy to dobre ciśnienie? Czytałam, że przeciętne ciśnienie u człowieka wynosi 120/80 mmHg. Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
ponad rok temu

Witaj!

Ciśnienie tętnicze zawsze powinno być mierzone w spoczynku. Wtedy jego wartość odnieść można do zakresu norm. Zakresy te dla nastolatek różnią się od zakresów wartości prawidłowych dla osób dorosłych. Zależą one nie tylko od wieku, ale także od wzrostu badanej osoby.

Biorąc pod uwagę dane, które podałaś w jednym z poprzednich pytań (jesteś 15-latką, mierzysz 159 cm), a także wysiłek fizyczny wykonany bezpośrednio przed badaniem, nie wydaje się, aby Twoje ciśnienie tętnicze było zbyt wysokie. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku, możesz poprosić o zmierzenie ciśnienia i interpretację jego wartości na przykład  pielęgniarkę szkolną.

Pozdrawiam.