Osoba , 21 lat Witam!  Jestem młodym człowiekiem, mam 21 lat. Leczę się obecnie na nadciśnienie, biorę lek z grupy beta-blokerów, który powoduje u mnie spadek tętna z ciśnieniem. Różnie to bywa, utrzymuje się ono na poziomie 140/85 lub 135/80. Niepokoi mnie jednak moje ciśnienie kiedy zmierzę sobie po wysiłku spoczynkowym czyli np. pompki, brzuszki, podniesienie czegoś, wynosi ono wtedy np 140/48, a raz było nawet 130/42 a sadzę że gdybym robił coś naprawdę intensywnie było by jeszcze dziwniejsze. Z czego to może wynikać? Sądzę że przyczyną tego mogą być leki, które przyjmuje. Lekarze zawsze mi mówią, że nie mam się czym martwić ale dla mnie to jest niepokojące, także to tętno które czasem wynosi np 55. Jestem ciekaw jakie powinno być ciśnienie u zdrowego człowieka po wysiłku. Czy może być ono takie jak u mnie? W czerwcu tego roku byłem u kardiologa, po przebadaniu mnie słuchawkami nie stwierdził nic niepokojącego, ale bez żadnych badań nie wiem czy miał taką możliwość. Miałem ponad rok temu robione EKG i pierwszy raz w moim życiu wyszły w nim jakieś zmiany, jakiś blok II stopnia. Pani lekarz powiedziała, że nie jest to niepokojące, że pewnie mam to od zawsze i nie jest to na razie groźne . Miałem robione już EKG gdy byłem młodszy i gdy nie brałem jeszcze leków. Nie miałem w tym badaniu wtedy żadnych problemów, żadnych zastrzeżeń. Odkąd przyjmuje leki mam ciągłe zawroty głowy, raz większe raz mniejsze, ale trwają ciągle nieprzerwanie i nie ma dnia żeby ich nie było. Lekarze mówią że muszę brać te leki do końca życia. Czy jest możliwe, że to od leków miał bym takie objawy? Wszystkie badania krwi, moczu wypadają idealnie. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam    
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Magdalena Kowalska 59
Lek. Magdalena Kowalska Stażysta/Rezydent, Warszawa Mokotów
Edytuj odpowiedź

Witam!

W prawidłowych warunkach ciśnienie skurczowe, zwłaszcza podczas maksymalnego wysiłku fizycznego, rośnie do granic 200 mmHg, a rozkurczowe natomiast opada lub delikatnie wzrasta. Zmiany ciśnienia zależą między innymi od wytrenowania, tj. kondycji osoby.

Blok przedsionkowo-komorowy może być przejściowy np. spowodowany stosowaniem leków zwalniających przewodzenie AV (np. stosowane przez Pana). Jednak w przypadku, gdy blok jest II stopnia i jest on przewlekły - stanowi on przeciwwskazania do stosowania leków z grupy beta-blokerów. Stosowanie wymienionego leku oraz blok AV jest przyczyną niskich wartości tętna podczas wysiłku u Pana.

Jest możliwa sytuacja, że to od stosowanych leków ma Pan zawroty głowy - w przypadku, gdy np. obniżają zbyt bardzo wartości ciśnienia tętniczego lub dochodzi do bradykardii. W takim przypadku, należy rozważyć modyfikację dawkowania. Nie znam sytuacji całościowej klinicznej - ale są jeszcze inne dostępne, bezpieczne grupy leków stosowane u młodych ludzi obniżające ciśnienie i w razie złego tolerowania beta-adrenolityków, pomimo np. modyfikacji dawkowania, jest do rozważenia zmiana leku - oczywiście zawsze pod kontrolą lekarza prowadzącego.

serdecznie pozdrawiam!
 

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Kardiologia – Dziedziną kardiologii są choroby serca i układu krążenia. Zmiany naczyniowe wpływają na pracę mięśnia sercowego i zwykle związane są z miażdżycą. Polska ma wysoki wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążeniowego. Serce bije niezmordowanie od urodzenia do śmierci, sto tysięcy razy na dzień, dwa i pół miliarda razy w okresie życia trwającego 70 lat.
  • Nadciśnienie – Nadciśnienie może wystąpić samoistnie lub też być wynikiem istniejącej innej choroby. Najczęściej dotyka osób, u których wystąpiła nadwaga oraz tych, których członkowie rodziny cierpią na to schorzenie. Wyróżniamy nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płucne, nadciśnienie wrotne lub też nadciśnienie w przebiegu ciąży, tzw.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: