Jakie powinny wyglądać relacje rodzinne?

Chłopak konczy prace o 18, potem remontuje w domu to drzewo tnie,nosi do piwnicy itd Tylko on i jedna siostra pracuje. Inne siostry nie pracują ani mama, tata, siostry mimo ciężkiej sytuacji wiecznie się uczą i wymyślają inne studia. Rodzina chłopaka obwinia mnie ze mniej w domu po pracy robi i mniej pieniędzy im daje. Siostra ma bulimie,druga chciała się zabić bo mąż zostawil ja i córkę, jego mamy zdaniem dziewczyny nie muszą pracować i nawet naczyń nie myje tylko tata. Czy to normalne?

Witam,

Z tego co Pani pisze niestety trudno wywnioskować na czym polega problem. W psychologii ustalenie co jest normą a co nie, często jest bardzo płynne. Z kontekstu przytoczonej przez Panią opowieści wynika jednak, że w rodzinie istnieje niewłaściwy podział obowiązków i przesunięcie odpowiedzialności na niektórych członków rodziny, z pominięciem innych. Opis trudności które występują w systemie rodzinnym (bulimia, próba samobójcza) również wskazuje na pewne nieprawidłowości w relacjach i strukturze rodziny.
Trudno mi udzielić bardziej wyczerpującej odpowiedzi na Pani pytanie ze względu na zbyt małą ilość informacji.

Pozdrawiam

Witam, nie, opisywana przez Panią sytuacja nie jest normalna,wręcz wywołuje zdumienie fakt, że Pani chłopak jest wykorzystywany przez swoich rodziców ekonomicznie (dlaczego rodzice nie podejmują pracy?), psychicznie obciążany odpowiedzialnością za funkcjonowanie rodziny, którą przecież nie on założył, obarczany ponoszeniem kosztów utrzymania rodziców, sióstr, siostrzenicy itd, poza tym chłopak po pracy wieczorem, zajmuje się pracą w domu, a co w ciągu dnia robią w nim 4 dorosłe osoby? Czekają na Pani chłopaka? Co będzie jeśli chłopak wyprowadzi się z domu, założy swoją rodzinę, przestanie dawać pieniądze i ciężko pracować w rodzinnym domu? Dobrze, że chłopak ma Panią i Pani zdrowy osąd sytuacji, mam nadzieję, że niedługo uda mu się z Pani pomocą odciąć chore, toksyczne relacje z domem rodzinnym, wyznaczyć granice, czego serdecznie życzę i trzymam kciuki, Pozdrawiam :-)

Witam
Każda rodzina ma swój własny system rodzinny, swoje zasady, wartości i sposoby rozwiązywania problemów i trudności , które nie zawsze są zrozumiałe dla innych spoza tego systemu.Wchodząc w relacje z partnerem wchodzimy w jego system rodzinny i jeśli zasady w jego rodzinie znacznie odbiegają od naszych zasad, to prawdopodobnie trudno będzie znaleźć porozumienie w takiej relacji i na pewno będzie to wymagać określonych działań terapeutycznych, które pokażą obydwu stronom, co trzeba zrobić , aby wspólnie iść dalej.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam, zastanawia się Pani czy ten system funkcjonowania rodziny jest "normalny". Na pewno jest inny, ponieważ z tego co Pani napisała wynika że Pani że partner jest wykorzystywany przez rodzinę. Rozumiem to, nie tylko Pani zapewne może odbierać tą sytuację jako nietypową. Pytanie które warto sobie zadać to czy ma Pani wpływ na zmianę tej sytuacji, czy partner jest skłonny przyjąć Pani punkt widzenia i czy będzie Pani potrafiła zaakceptować to, jeżeli nic się nie zmieni.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl