Jakie produkty spożywać przy kamicy nerkowej?

Dzień dobry, ostatnio dowiedziałam się, że cierpie na kamice nerkowa. Niesttey nie zdazyłam zapytać lekarza czy powinnam w takim razie przejsc na jakaś diete? W internecie roi się od różnych diet, ale nie wiem, które informacje są faktycznie prawdziwe. Czy mogliby Panstwo wskazac mi produkty, które powinnam spożywać przy kamicy nerkowej? Z góry bardzo dziękuje za informacje

Dzień dobry :)

W kamicy nerkowej zaleca się wypijanie dużych ilości płynów (nawet 3-4 l/dobę), równomiernie w ciągu całego dnia. Należy także ograniczyć spożywanie produktów będących źródłem szczawianów w diecie, np. szczaw, szpinak, rabarbar, botwina, korzeń pietruszki, szczypiorek, kawa, herbata, kakao, cykoria. Pozostałe zalecenia żywieniowe zależą od rodzaju kamieni nerkowych.

W razie pytań zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Witam.W profilaktyce kamicy nerkowej, niezależnie od jej przyczyny, zaleca się przyjmowanie minimum 2 litrów płynów dziennie, najlepiej w postaci czystej wody, domowych kompotów, czy herbat ziołowych i owocowych. Koniecznie należy zmniejszyć ilość spożywanej soli kuchennej (<6g/d), ponieważ ma ona działanie kalciuretyczne, czyli zwiększa wydalanie wapnia z moczem. Poza ogólnymi zaleceniami każdy rodzaj kamieni nerkowych posiada indywidualne zalecenia dietetyczne.
Pozdrawiam
Monika Konieczna

Składniki naszego codziennego pożywienia przyjmowane w rozsądnych ilościach nie powinny powodować powstawania kamieni u osób tzw. zdrowych. Jednakże w przypadku udowodnionej skłonności do powstawania kamieni dieta ma niebagatelne znaczenie. Poniżej zamieszczam "klasyczną" tabelę zasad żywienia, istotną w sytuacji kiedy znany jest skład chemiczny kamieni wydalonych lub usuniętych z dróg moczowych
Zasady żywienia dietetycznego w kamicy nerkowej
KAMICA SZCZAWIANOWA
POKARMY ZABRONIONE - botwina, szpinak, szczaw, rabarbar, figi suszone, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, ostre przyprawy, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, marchew, buraki, groszek zielony, pomidory, koncentrat pomidorowy, śliwki, agrest, cukier, mleko
POKARMY ZALECANE - płyny w dużych ilościach, mięso, ryby, jaja, kapusta, ogórki, sałata, cebula, owoce (prócz wymienionych), masło, produkty zbożowe
KAMICA FOSFORANOWA
POKARMY ZABRONIONE - alkaliczne wody mineralne, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, warzywa owoce, mleko, jaja
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, mięso, ryby, sery, chleb, kasze, makarony, masło
KAMICA MOCZANOWA
POKARMY ZABRONIONE - wątroba, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior
POKARMY DO OGRANICZENIA - mięso (pozostałe gatunki), ryby, wywary mięsne i rybne, produkty zbożowe
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, wody mineralne (Jan, Dąbrówka), warzywa, owoce, cukier, masło w małych ilościach, mleko, chudy ser, ziemniaki
Pozdrawiam rh